Kalender 2017
Jimmie kör i år hela SM-serien efter att i fjol ha kammat hem silver i både SM och NEZ.

Nedan hittar du årets kalender och där kommer även resultaten fyllas i allt eftersom.
SM-kalendern
13-14 maj Finnskoga MK Höljes   » 6:a
26-27 maj Tomelilla MK Tomelilla   » 2:a
10-11 juni SMK Arboga Fellingsbro   » 5:a
26-27 aug Östmarks MFF Östmark   » 4:a
16-17 sept Haninge MK Stockholm    
 

SM

             

Namn Klubb/Land 1 2 3 4 5
Tot
1. Andreas Carlsson Säffle MC
35
35
35
(35)
110
2. Mattias Andersson MK Kopparberg
28
(24)
32
30
95
3. Per Björnson Årjängs MK
(22)
30
28
32
95
4. Jimmie Walfridson MK Ratten
(24)
32
27
28
91
5. Joakim Wicksell FIlms MK
20
(20)
30
22
77
6. Johan Fransson MK Team Westom
(17)
26
21
19
71
7. Peter Gillberg SMK Arboga
(12)
18
19
20
62
8. Roger Lunde Haninge MK
(9)
19
22
16
62
9. Viktor Andersson Bollnäs MK
(13)
28
14
14
61
10. Alexander Ström SMK Arboga
19
(11)
15
21
60
11. Felicia Walfridson MK Ratten
15
21
(13)
17
58
               

Svenska Cupen

           

Namn Klubb/Land 1 2 3 4
Tot
1. Mattias Andersson MK Kopparberg (26) 35 35  
75
2. Joakim Wicksell Films MK (28) 32 32  
69
3. Alexander Ström SMK Arboga 25 -- 30  
60
4 Felicia Walfridson MK Ratten (21) 26 28
59
5. Dan SKoog Haninge MK (18) 24 26
55
6. Jimmy Karlsson Fägre MK 24 (21) 24  
53
7. Jimmie Österberg MK Team Treske 20 30 --  
50
8. Roger Lunde Haninge MK (19) 20 21  
46
8. Johan Birgersson SMK Gävle (17) 19 22
46
9. Andreas Carlsson Säffle MC 35 -- ..  
35
 
 
 
 
 
 
 
 
2017-års tävlingar i datumordning
13-14/5 SM/NEZ Höljes
26-27/5 SMK Tomelilla
10-11/6 SM Arboga
26-27/8 SMÖstmark
16-17/9 SM Haninge
 
 
 
 
» 2016-års Kalender
» 2015-års Kalender
» 2014-års Kalender
» 2013-års Kalender
» 2012-års Kalender
» 2011-års Kalender
 
 
 
 
Resultat 2017
SM Tomelilla 2
SM Höljes 6
 
 
 
 
Resultat 2016
NEZ 2016 2
SM 2016 2
NEZ Danmark 1
SM Arboga 2
SM Skellefteå 2
NEZ Finland 2
SM Lycksele 3
SM Höljes 4
SM Östmark 4
NEZ Höljes 4
NEZ Norge 4
SM Haninge 5
 
 
 
 
Resultat 2015
NM 2015 1
NEZ 2015 3
SM 2015 7
NM Bö 1
NM Bjorli 1
NEZ Litauen 2
NEZ Lettland 2
SM Haninge 2
SM Östmark 3
NN Solör/Flisa 4
NEZ Norge 4
Finnskogsvalsen 4
NM Gjörvik 6
SM Västerås 8
NM SKien 10
SM Jönköping 10
SM Arboga 12
NEZ/SM Höljes 16
 
 
 
 
Resultat 2014
NEZ 2014 2
NM 2014 5
SM 2014 6
NEZ Finland 2
NEZ Danmark 2
SM Västerås 3
NM Orkla 3
NM Gjøvik 5
Torsbysprinten 6
SM Lycksele 6
NM Vikedal 6
SM Östmark 6
Haninge Sprint 7
Nez Norge 8
KNA Solør 8
NEZ/SM Arboga 10
NM Grenland 12
Ånnabodabacken 12
SM Älvsbyn 14
SM Haninge 16
 
 
 
 
Resultat 2013
Sprintcupen 3
SM 14 *
NEZ 20 *
Skillingaryd, SM 1
Östmark, SM 3
Haninge, Spr 4
Arboga Spr 4
Teknis, SM 5
Finnskoga, Inbj 6
Drammen NM 7
Finnskoga, Spr 8
Haninge, SM 8
Nysum, NEZ 8
Finnskoga SM 9/Utesl
Finnskogss, GrN 10
Arboga, SM 11
Solör, Spr 12
Kolsva, SM 13
Solör, NEZ 23
* =
Körde ej hela serien
» 2013-års resultat
 
 
 
 
Resultat 2012
JSM 13*
SM 31 *
Rally Sweden 2
Dubbeldalingen 2
Sunneracet 5
Vinterpokalen 6
Finnskogsvalsen 6
Edaneracet 9
Rally Kilingen 12
Varvloppet 16
Kullingstrofén 36
Rally Uppsala -
LBC-Ruschen -
SSR -
Västrallyt -
* =
Körde ej hela serien
» 2012-års resultat
 
 
 
 
Resultat 2011
JSM 8
SM 9
Munkforsrundan 2
Götenerundan 4
Bergslagsrallyt 5
Snapphanerallyt 5
KMK-Trofén 2
East Sweden 7
Rally Fäviken 9
Kullingstrofén 11
Rally Sweden -
Nora Trofén -
Soth Swedish -
» 2011-års resultat
 
 
 
 
Resultat 2010
Supercupen 2
Jämtrallyt 2
Rally Österlen 2
Z-Trofén 3
Esab-Rallyt 8
Härjedalsbrickan -
LBC-Ruschen -
Kvarnturen -
» 2010-års resultat
 
 
 
 
Resultat 2009
Finnskogsvalsen 1
Kopparsvängen 1
Structosprinten 1
Esab-Rallyt 2
Hälsingerallyt 3
SSR 4
» 2009-års resultat
 
 
 
 
Resultat 2008
Nuttevalsen 4
Götenerundan 16
Kullingstrofén 24
» 2008-års resultat
 
 
 
 
 
 

 


Maila Maria! Maila Jimmie! Maila Stig-Olov Maila Maria