Kalender 2019
Jimmie sadlade efter fem års framgångsrik körning i crosskart över till rallycross, Supercar Lites och kammade hem SM-brons under debutåret. SM-bronset knep han även i år och klättrade en placering och slutade femma i RallyX Nordic.

Nedan hittar du årets kalender och där kommer även resultaten fyllas i allt eftersom.
SM-Sprint Rallycross
1 febr Sundsvall Sverige » 9:a
RallyX Nordic
18 maj Höljes 1 Sverige » 12:a  
19 maj Höljes 2 Sverige » 10:a  
1-2 juni Nysum Danmark » 3:a  
20-21 juli Bikernieki Lettland » 7:a  
27-28 juli Finnskogbanen Norge » 7:a  
24-25 aug Kouvlola Finland » 4:a  
21-22 sept Tierp Sverige » 5:a  
RX2 International Series
27-28 april Barcelona Spanien » 11:a  
11-12 maj Spa Francorchamps Belgien » 9:a  
15-16 juni Hell Norge » 7:a  
6-7 juli Höljes Sverige » 10:a  
           
SM Supercar Lites
18 maj Höljes 1 Sverige » 12:a  
19 maj Höljes 2 Sverige » 10:a  
1-2 juni Nysum Danmark » 3:a  
21-22 Sept Kouvola Finland » 4:a  
           

Tabell Rallycross-SM

 
1
2
3
4
       
  Förare  
   
Tot
1. Linus Östlund Swe
14
26
28
27
     
93
2. Simon Olofsson Swe
24
15
17
19
     
75
3. Jimmie Walfridson Swe
7
13
23
13
56
4. Anders Michalak Swe
15
9
19
13
     
56
5. Marcus Höglund Swe
15
17
--
17
     
49
6. Petter Nårsa Swe
11
8
13
16
     
48
7. Mats Oskarsson Swe
11
12
9
4
     
36
8. Niklas Aneklev Swe
3
4
9
11
     
28
9. Martin Jonsson Swe
11
6
--
10
     
27
10. Nathalie Petersson Swe
0
0
6
     
6

Tabell RallyX Nordic

 
1
2
3
4
5
6
7
 
  Förare  
   
Tot
1. B-P Gundersen Nor
22
23
30
30
25
22
25
176
2. Linus Östlund Swe
14
26
28
24
29
20
27
166
3. Sondre Evjen NOR
20
29
19
23
13
12
25
141
4. Simon Olofsson Swe
24
15
17
4
11
23
19
113
5. Jimmie Walfridson Swe
7
13
23
15
13
20
13
104
6. Anders Michalak Swe
15
9
20
12
20
15
13
100
7. Petter Nårsa Swe
11
8
13
10
22
14
16
94
8. Thomas Holmen Nor
30
20
12
17
13
--
--
92
9. Mats Oskarsson Swe
11
12
9
8
22
11
4
77
10. Niklas Aneklev Swe
3
4
9
15
8
11
12
62

Sprint-SM Vinterveckan Sundsvall

 
  Förare    
1. Sebastian Eriksson Hagfors MK  
2. Pelle Wilén Strängnäs AMS  
3. Oliver Eriksson MK Speed  
4. Kevin Eriksson MK Speed  
5. Adam Westlund Gestrike RT  
6. Sondre Evjen NMK Gol  
7. Kevin Hansen Götene MK
8. Ben-Philip Gundersen NMK Solör  
9. Jimmie Walfridson MK Ratten  
10. Martin Jonsson Woxnadalens MK  
# # #
 
 
 
 
 
 
 
 
2019-års tävlingar i datumordning
1/2 SM-sprint, S-vall
27/4 RX2 Spanien
11/5 RX2 Belgien
18/5 RXN Höljes
19/5 RXN Höljes
1/6 RXN Nysum
15/6 RX2 Hell Norge
6-7/7 RX2 Höljes
20/7 RXN Lettland
27/7 RXN Norge
24/8 RXN Kouvola
21/9 RXN Tierp
 
 
 
 
» 2018-års Kalender
» 2017-års Kalender
» 2016-års Kalender
» 2015-års Kalender
» 2014-års Kalender
» 2013-års Kalender
» 2012-års Kalender
» 2011-års Kalender
 
 
 
 
Resultat 2019
Rallycross
Rallycross-SM
3
RallyX Nordic
5
SM-sprint vinter
9
RXN Danmark
3
RX2 Finland
4
RXN Tierp
5
RX2 Norge Hell
7
RXN Lettland
7
RXN Norge
7
RX2 Belgien
9
RX2 Höljes
10
RXN Höljes 2
10
RX2 Spanien
11
RXN Höljes 1
12
 
 
 
 
Resultat 2018
Rallycross
Rallycross-SM
3
SM-sprint
7
RallyX Nordic
7
RallyX On Ice
15
RX Nordic, Kouvola
2
RX Nordic, Tierp
3
RX Ice, Gol
3
RX Nordic, Höljes
5
RX2 Series, Höljes
7
SM-sprint, Sk-eå
7
RX Nordic, Grenland
8
RX Nordic, Nysum
13
RX Nordic, Arvika
15
RX Ice, Höljes
18
RX Ice, Östersund
19
RX Ice Ål
20
 
 
 
 
Resultat 2017
Crosskart
SM
4
SM Tomelilla
2
SM Höljes
6
SM Fellingsbro
5
SM Östmark
4
SM Haninge
6
 
 
 
 
Resultat 2016
Crosskart
NEZ 2016
2
SM 2016
2
NEZ Danmark
1
SM Arboga
2
SM Skellefteå
2
NEZ Finland
2
SM Lycksele
3
SM Höljes
4
SM Östmark
4
NEZ Höljes
4
NEZ Norge
4
SM Haninge
5
 
 
 
 
Resultat 2015
Crosskart
NM 2015
1
NEZ 2015
3
SM 2015
7
NM Bö
1
NM Bjorli
1
NEZ Litauen
2
NEZ Lettland
2
SM Haninge
2
SM Östmark
3
NN Solör/Flisa
4
NEZ Norge
4
Finnskogsvalsen
4
NM Gjörvik
6
SM Västerås
8
NM SKien
10
SM Jönköping
10
SM Arboga
12
NEZ/SM Höljes
16
 
 
 
 
Resultat 2014
Crosskart
NEZ 2014
2
NM 2014
5
SM 2014
6
NEZ Finland
2
NEZ Danmark
2
SM Västerås
3
NM Orkla
3
NM Gjøvik
5
Torsbysprinten
6
SM Lycksele
6
NM Vikedal
6
SM Östmark
6
Haninge Sprint
7
Nez Norge
8
KNA Solør
8
NEZ/SM Arboga
10
NM Grenland
12
Ånnabodabacken
12
SM Älvsbyn
14
SM Haninge
16
 
 
 
 
Resultat 2013
Crosskart/Rally
Sprintcupen
3
SM
14 *
NEZ
20 *
Skillingaryd, SM
1
Östmark, SM
3
Haninge, Spr
4
Arboga Spr
4
Teknis, SM
5
Finnskoga, Inbj
6
Drammen NM
7
Finnskoga, Spr
8
Haninge, SM
8
Nysum, NEZ
8
Finnskoga SM
9/Utesl
Finnskogss, GrN
10
Arboga, SM
11
Solör, Spr
12
Kolsva, SM
13
Solör, NEZ
23
* =
Körde ej hela serien
» 2013-års resultat
 
 
 
 
Resultat 2012
Rally
JSM 13*
SM 31 *
Rally Sweden 2
Dubbeldalingen 2
Sunneracet 5
Vinterpokalen 6
Finnskogsvalsen 6
Edaneracet 9
Rally Kilingen 12
Varvloppet 16
Kullingstrofén 36
Rally Uppsala -
LBC-Ruschen -
SSR -
Västrallyt -
* =
Körde ej hela serien
» 2012-års resultat
 
 
 
 
Resultat 2011
Rally
JSM 8
SM 9
Munkforsrundan 2
Götenerundan 4
Bergslagsrallyt 5
Snapphanerallyt 5
KMK-Trofén 2
East Sweden 7
Rally Fäviken 9
Kullingstrofén 11
Rally Sweden -
Nora Trofén -
Soth Swedish -
» 2011-års resultat
 
 
 
 
Resultat 2010
Rally
Supercupen 2
Jämtrallyt 2
Rally Österlen 2
Z-Trofén 3
Esab-Rallyt 8
Härjedalsbrickan -
LBC-Ruschen -
Kvarnturen -
» 2010-års resultat
 
 
 
 
Resultat 2009
Rally
Finnskogsvalsen 1
Kopparsvängen 1
Structosprinten 1
Esab-Rallyt 2
Hälsingerallyt 3
SSR 4
» 2009-års resultat
 
 
 
 
Resultat 2008
Rally
Nuttevalsen 4
Götenerundan 16
Kullingstrofén 24
» 2008-års resultat
 
 
 
 
 
 

 


Maila Maria! Maila Jimmie! Maila Stig-Olov Maila Maria